Yeni hayvancılık projeleri başlattık

Yeni hayvancılık projeleri başlattık

2014 yılında Diyarbakır’ın da içinde olduğu kalkınma bölgelerindeki illerimizde (GAP, DAP, KOP, DOKAP) yeni hayvancılık projeleri başlattık. Etçi ve kombine büyükbaş hayvancılığı geliştirmek amacıyla destekler sağlıyoruz.
Mevcut hayvancılık işletmelerinde, yeni yapılacak veya modernize edilecek ahır ve ağılların inşaatına % 50 hibe desteği sağladık.
Kırmızı et üretimimizi daha da artırmak amacıyla besicilerimizin satın aldığı verimi yüksek damızlık boğa, koç ve tekenin % 80’ni hibe olarak karşılanıyor.
Mevcut anaç sığırlara, etçi veya kombine ırklarla suni veya tabii tohumlama yaptıran üreticilere; hayvan başına toplamda 570 TL destek veriliyor. Süt üretimi yapan modern hayvancılık işletmelerinin kurulmasını desteklemek amacıyla 2008 yılında başlattığımız GAP Sütt Sığırcılığı Projesi de devam ediyor.
Proje ile 50 büyükbaş ve üzeri hayvancılık işletmesi kuran yatırımcılara; inşaat için % 30, makine-ekipman ve gebe düve alımı için % 40 hibe desteği sağladık. Diyarbakır’da 22 yeni hayvancılık işletmesinin yatırımına 8 Milyon TL hibe desteği sağladık.